هم نام گلهای بهاری
 

 

قالب وبلاگ
لینک های مفید

 

9. پرهیز از نگاه به حرام

 «یَلْزَمُکَ أَنْ تَغُضَّ بَصَرَک‏»؛ لازم است که چشمانت را بپوشانی.

تمثیل

بازیكنان در طول بازی ممكن است دو نفر را فریب دهند یكی فریب داور و دومی فریب دروازبان می دانیم كه فریب دادن داور غیر قانونی است و مجازات دارد مجازاتهایی چون كارتهای زرد و قرمز یا جریمه های نقدی ، اما فریب دادن دروازبان نه تنها جرم نیست بلكه هنر است این هنر است كه بازیكن در ضربه پنالتی بكوشد با فریب دروازبان به گل برسد . در اسلام هم نگاه دو گونه است نگاهی كه گناه وجرم است ونگاهی كه طاعت و عبادت است موارد مختلف آن در رساله ها و كتابهای اخلاقی اعتقادی آمده است از جمله نگاه به چهره پدر و مادر ، به چهره و خانه عالم وخط قرآن ، عبادت است و نگاه به چهره نامحرمان یا اسناد محرمانه دیگران حرام و گناه است .

تمثیل2 : دفاع از وسط زمین

تیمی كه دفاع را از وسط زمین شروع می نماید پیروز است . برخی از تیمها دفاع را از هیجده قدم دروازه خود آغاز می نمایند كه بسیار بسیار دیر است و خطر گل خوردن فراوان می باشد . برای آلوده نشدن به گناهان ، تعلیم خداوند و پیامبران این است كه دفاع را از وسط زمین شروع نماییم . یعنی به برخی از گناهان حتی نزدیك نشویم . در قرآن كریم برای جلوگیری از آلودگی جنسی می فرماید : مردان و زنان مؤمن مراقب چشمها ونگاه های خود باشند .

قل للمومنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم . ( نور : 30 )

قل للمومنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن .( نور : 31)

ماخذ: فوتبال زندگی _ محمد فاتحی _ صفحه: 45-46-69-70

 حدیث:

حضرت امام صادق (علیه السلام)می فرماید: النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ وَ كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِیلَة (!)

 یعنی : " نگاه به مناظر شهوت انگیز ، تیر زهر آلودی از تیرهای شیطان است و چه بسا كه یك نگاه به نامحرم  سبب  حسرت  و اندوه طولانی خواهد "

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، النص، ص: 264

الإمامُ علیٌّ علیه السلام : إذا أبصَرَتِ العَینُ الشَّهوَةَ عَمِیَ القَلبُ عنِ العاقِبَةِ .

- امام علی علیه السلام : اگر چشم، شهوت بین شود، [دیده ]دل از عاقبت بینی كور گردد.

غرر الحكم و درر الكلم، ص: 286

داستان:

شهید حسن آقا رب پرست به خانم ها نگاه نمی کرد و از توجه به ابراز علاقه شان پرهیز می نمود.

 

دانشجو بودیم و با حسن یك اتاق اجاره كرده بودیم؛ در طبقه‌ی بالای خانه، آقایی با دو دختر جوانش زندگی می‌كرد. ما با او رفت و آمد داشتیم؛ اما خودش همیشه می‌گفت: حسن جلوی دخترهایم سرش را هم بلند نمی‌كند. «ببخشید آقا! می‌شه كمك كنید این ساك‌ها را ببرم خانه»؟ حسن بدون این كه به دختر نگاه كند، خریدهایش را تا در خانه برایش برد؛ خواست خداحافظی كند كه دختر گفت: من رو نشناختی؟ حسن جواب داد: نه. و من دختر همسایه‌تان هستم.» حسن باز هم نگاه نكرد و گفت: ببخشید خواهر كه نشناختم». یكی از دخترهای محله به بهانه‌ی دیدن دوستش آمده بود ساختمان ما و یك نامه از زیر در واحد ما انداخت تو. نامه را برداشتم و نشان حسن دادم. او گفت: در این را باز نكن این نامه‌ی شیطان است. گفتم: لااقل بخون ببین چی نوشته. جواب داد: گفتم كه نامه‌ی شیطانه خودم باز كردم و خواندم. برای حسن نوشته بود: من سه سال است كه به شما علاقه‌مندم اما شما حتی یك بار هم سرتان را بالا نگرفته‌اید كه به من نگاه كنید.و من شما را حتی در آن دنیا هم نمی‌بخشم». وقتی برای حسن هم خواندم، گفت: من هنوز همسر مورد علاقه‌ام رو پیدا نكرده‌ام. هر وقت به این مرحله از زندگی برسم، حتماً ازدواج می‌كنم و سال بعد در شیراز، با خواهر یوسف كلاهدوز كه با هم همدوره بودند، ازدواج كرد   

ماخذ: مجله ی پرسمان، شماره ی 30، اسفند 83-      صفحه: 3

عنوان داستان: روابط زن و مرد ص 619 تا 21

 

شأن نزول آیه ی حجاب، زخمی شدن صورت جوانی پس از مشاهده ی یك زن بود.

 

شأن نزول: سوره ی نور، آیه ی 30-31

در كتاب كافی در شأن نزول نخستین آیه از آیات فوق از امام باقر (ع) چنین نقل شده است كه جوانی از انصار در مسیر خود با زنی روبرو شد- و در آنروز زنان مقنعه خود را در پشت گوش ها قرار می دادند-( و طبعاً گردن و مقداری از سینه آنها نمایان می شد) چهره آن زن نظر آن جوان را به خود جلب كرد. و چشم خود را به او دوخت هنگامی كه زن گذشت جوان همچنان با چشمان خود او را بدرقه می كرد در حالی كه راه خود را ادامه می داد تا اینكه وارد كوچه تنگی شد و باز همچنان به پشت سر خود نگاه می كرد ناگهان صورتش به دیوار خورد و تیزی استخوان یا قطعه شیشه ای كه در دیوار بود صورتش را شكافت! هنگامی كه زن گذشت جوان به خود آمد و دید خون از صورتش جاری است و به لباس و سینه اش ریخته! ( سخت ناراحت شد) با خود گفت به خدا سوگند من خدمت پیامبر می روم و این ماجرا را بازگو می كنم هنگامی كه چشم رسول خدا (ص) به او افتاد فرمود چه شده است؟ و جوان ماجرا را نقل كرد در این هنگام جبرئیل، پیك وحی خدا نازل شد و آیه ی فوق را آورد

ماخذ: تفسیر نمونه-مكارم      جلد: 14 صفحه: 436-435

عنوان داستان: داستان معنوی ص 3194 الی 95

شعر:

چشم اگر پوشیده باشد، دل نمی گردد سیاه

بیشتر، تاریكی این خانه از دام است و بس

   ماخذ: صائب تبریزی

 

زائری که قرار است چشمش به جمال مرقد مطهر حسین بن علی (ع) روشن شود، باید در طول سفر مراقب چشمان خویش باشد تا مبادا به حرام بیفتد که مراقبه نکردن از نگاه حرام، آن حال خوش معنوی را از زائر خواهد گرفت.

 

10. کمک به نیازمندان در سفر

 «یَلْزَمُکَ أَنْ تَعُودَ إِلَى أَهْلِ الْحَاجَةِ مِنْ إِخْوَانِکَ إِذَا رَأَیْتَ مُنْقَطِعاً وَ الْمُوَاسَاة»؛ لازم است که مراقب همراهان حاجت مند بوده و با آنان همراهی کنی.

 

 

در مراسم پیاده‌روی اربعین که خیل مشتاقان حضور دارند و خدام زائر الحسین (ع) بدون منت و با افتخار کارگشایی دارند، چه زیباست که زائرین نیز در این امر عظیم سهیم باشد و مراقب بزرگ‌ترها، مسن‌ترها، و افرد محتاج به کمک باشند و از آنان دستگیری نمایند، که سیدالشهداء (ع) در این زمینه فرمودند: «وَ مَنْ نَفَّسَ کُرْبَةَ مُؤْمِنٍ فَرَّجَ‏ اللَّهُ‏ عَنْهُ‏ کُرَبَ‏ الدُّنْیَا؛ هر کس اندوهی را از دل یکی از اهل ایمان بزداید، خداوند متعال غصه‌های دنیا و آخرت او را از میان بر می‌دارد. [مشکلاتش را حل خواهد کرد]».

 

 

11. تقیه

 «وَ یَلْزَمُکَ التَّقِیَّةُ الَّتِی قِوَامُ دِینِکَ بِهَا»؛ و بر تو لازم است تقیه‌ای که موجب قوام دینت است را رعایت کنی.

 

 

علی رغم تلاش دشمن بر تفرقه و جدایی بین امت اسلامی، حفظ وحدت و انسجام از توصیه‌های دیگر حضرت است، و بر همین اساس باید از هر نوع کاری، که به این وحدت آسیب می زند، مانند مطرح کردن اختلافات مذهبی، توهین به بزرگان یکدیگر و القاء شبهات و... به شدت خودداری شود.

12. ترک گناهان

 «الْوَرَعُ عَمَّا نُهِیتَ عَنْه‏»؛ و از آنچه نهى شده‌اى، پارسایى بورزى.

 تمثیل:

عصا، مادرزاد عصا نبود. شاخه اى بود سبز و 

خرم و نه در دست این و آن، بلكه بالاى درخت بود و پربرگ و رو به رشد و چشم نواز، اما بیچاره از درخت كه اصل او بود و هستى خود را از او داشت برید یا بریده شد و از آن پس، روز به روز خشك و خشكیده تر شد و چه زخم ها كه از اره ها و رنده هاى نجاران دید و چشید و براى همیشه آلت دست و سر افكنده شد و به دست آدم هاى ناتوان و بیمار افتاد و همواره تحت فشار آنها قرار گرفت و عاقبت الامر هم یا خواهد شكست یا خواهد سوخت و یا از دور خارج شده و به دور افكنده مى شود.

ما آدم ها هم چیزى شبیه شاخه هاییم و آنچه داریم از خداست و تا با خداییم سبزیم و شاداب و پرطراوت و زنده ایم و پیوسته در حال رشد و روز به روز نیرومندتر و در یك سخن هر روزمان بهتر از دیروز خواهد بود. 

اما اگر خداى ناكرده اهل گناه و عصیان شویم سرگذشت عصا سرنوشت ما خواهد شد، یعنى خشك مى شویم و آلت دست مى شویم و هر روز در دست كسى مى افتیم آن هم كسانى كه: فى قلوبهم مرض، یعنى بیماردل اند و چه فشار ها و استرس ها و اضطراب ها كه باید متحمل شد و دم هم بر نیاورد، ذلیل مى شویم و خوار و سرافكنده و روز به روز شكسته تر و آسیب پذیرتر و عاقبت هم در كام آتش خشم خدا براى همیشه خاك و خاكستر مى شویم. 

پس هر چه هست در ارتباط با خداست و هیچ چیز براى انسان جاى خدا را پر نمى كند. 

حافظ چه زیبا مى گفت:

باده و مطرب و مى جمله مهیاست ولى

عیش بى یار مهنّا نشود یار كجاست

یعنى اگر خدا نباشد هیچ لذتى جاى او را پر نمى كند. 

یا من یكفى من كل شئ

و لا یكفى منه شئ

اى خدایى كه جاى همه چیز را پر مى كنى اما هیچ چیز جاى تو را پر نمى كند.

ماخذ: سلوك باران  _  حجة الاسلام محمد رضا رنجبر 

آهن به هر اندازه اى هم كه محكم و مقاوم و مستحكم باشد نیاز به رنگ دارد و اگر رنگ زده نشود فرسوده شده و زنگ مى زند و آنگاه اگر به آن دست بزنى یا با لباس شما برخورد كند، دست و لباس شما را سیاه و كثیف مى كند. انسان هم همینطور است، یعنى نیاز به رنگ دارد، نه رنگ قرمز و زرد، بلكه رنگ خدایى كه زیباترین رنگ هاست و این رنگ اگر در زندگى انسان باشد، مایه ماندگارى است.

و سیدالشهدا علیه السلام همان رنگ خدایى است و یادمان باشد رنگ هم كه مى خواهند بزنند، اول گرد و غبار آهن را پاك مى كنند اگر نه رنگ نمى نشیند و اگر هم بنشیند، موقت است و زود طبله كرده و جدا مى شود و خواهد ریخت. خیلى ها با سیدالشهدا علیه السلام حتى تا كربلا آمدند، اما بریدند و جدا شدند، چون غبار هوا و هوس بر زندگى آن ها نشسته بود.

ماخذ: سلوك باران-  محمدرضا رنجبر  

(گناه چون زنگاراست با زیارت سید الشهدا پاک می شود مواظب باشیم که دیگر این دل زنگار گناه نگیرد) 

 

 

 طیق آیه قرآن کریم سه دسته هستند که ناظر اعمال انسان هستند: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُون؛ و بگو که هر گونه عمل کنید خدا آن عمل را مى‌‏بیند و هم رسول و مؤمنان بر آن آگاه مى‌‏شوند»، در واقع علاوه بر حق تعالی و رسول مکرم اسلام (ص)، مؤمنین نیز ناظر افعال انسان هستند و اهل بیت (ع) مصداق بارز آن است. امام صادق (ع) در تفسیر این آیه شریفه و بیان مصداق مومنون می‌فرمایند: «هُمُ الْأَئِمَّة؛ مراد از مومنون، ائمه (ع) هستند». بنابراین ادب حضور اقتضاء می‌کند زائر کاملا مراقب اعمال و رفتار خود باشد و بداند در هر قدمی که بر می‌دارد و هر کلامی که می‌گوید، امام حسین (ع) و سایر ائمه (ع) او را می‌بینند.

 13. ترک دشمنی

وَ الْخُصُومَةِ و دشمنی

 

 

14. زیاد قسم خوردن

وَ کَثْرَةِ الْأَیْمَانِ و سوگند فراوان

 

15. ترک مجادله

 «وَ الْخُصُومَةِ وَ کَثْرَةِ الْأَیْمَانِ وَ الْجِدَالِ الَّذِی فِیهِ الْأَیْمَان؛ و نیز [پرهیز کنی] از بگو مگو کردن و کشمکش‌هایى که در آن، سوگند یاد می‌شود».

 

 

بنابراین شایسته است که زائر این آداب را رعایت نماید تا مستحقّ بازگشت با آمرزیدگى و رحمت و خشنودى خدا شود.

 

***************************************************************************************

1- حَدَّثَنِی مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ الْحِمْیَرِیُّ عَنْ أَبِیهِ عَنْ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ حَمَّادٍ الْبَصْرِیِّ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ الْأَصَمِّ قَالَ حَدَّثَنَا مُدْلِجٌ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قُلْتُ لَهُ إِذَا خَرَجْنَا إِلَى أَبِیكَ أَ فَكُنَّا [أَ فَلَسْنَا] فِی حَجٍّ ؟

قَالَ بَلَى قُلْتُ فَیَلْزَمُنَا مَا یَلْزَمُ الْحَاجَّ قَالَ مِنْ مَا ذَا قُلْتُ مِنَ‏ الْأَشْیَاءِ الَّتِی یَلْزَمُ الْحَاجَّ 

قَالَ یَلْزَمُكَ حُسْنُ‏ الصَّحَابَةِ لِمَنْ‏ یَصْحَبُكَ‏ وَ یَلْزَمُكَ قِلَّةُ الْكَلَامِ إِلَّا بِخَیْرٍ وَ یَلْزَمُكَ كَثْرَةُ ذِكْرِ اللَّهِ وَ یَلْزَمُكَ نَظَافَةُ الثِّیَابِ وَ یَلْزَمُكَ الْغُسْلُ قَبْلَ أَنْ تَأْتِیَ الْحَائِرَ وَ یَلْزَمُكَ الْخُشُوعُ وَ كَثْرَةُ الصَّلَاةِ وَ الصَّلَاةُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ یَلْزَمُكَ التَّوْقِیرُ لِأَخْذِ مَا لَیْسَ لَكَ وَ یَلْزَمُكَ أَنْ تَغُضَّ بَصَرَكَ وَ یَلْزَمُكَ أَنْ تَعُودَ إِلَى أَهْلِ الْحَاجَةِ مِنْ إِخْوَانِكَ إِذَا رَأَیْتَ مُنْقَطِعاً وَ الْمُوَاسَاةُ وَ یَلْزَمُكَ التَّقِیَّةُ الَّتِی قِوَامُ دِینِكَ بِهَا وَ الْوَرَعُ عَمَّا نُهِیتَ عَنْهُ وَ الْخُصُومَةِ وَ كَثْرَةِ الْأَیْمَانِ وَ الْجِدَالِ الَّذِی فِیهِ الْأَیْمَانُ فَإِذَا فَعَلْتَ ذَلِكَ تَمَّ حَجُّكَ وَ عُمْرَتُكَ وَ اسْتَوْجَبْتَ مِنَ الَّذِی طَلَبْتَ مَا عِنْدَهُ بِنَفَقَتِكَ وَ اغْتِرَابِكَ عَنْ أَهْلِكَ وَ رَغْبَتِكَ فِیمَا رَغِبْتَ أَنْ تَنْصَرِفَ بِالْمَغْفِرَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الرِّضْوَان‏.

كامل الزیارات، النص، ص: 131

 

 
طبقه بندی: معصومین،
[ چهارشنبه 26 آبان 1395 ] [ 06:00 ق.ظ ] [ حمید رضا منتظر ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
به وبلاگ هم نام گلهای بهاری خوش آمدید
دوستان نام این وب را از کتاب زیبایی که در مورد
پیامبر رحمت حضرت رسول اکرم (صل الله علیه و آله)
نوشته شده گرفتیم درپایان مقدم همه عزیزان را گرامی
می داریم امیدواریم در باز دید خود از نظرات ارزشمندتان
ما را بهرمند فرمایید
با تشکر وآرزوی سلامتی وشادکامی برای شما
هم نام گلهای بهاری

ali110mahdvy@gmail.com

طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


کد جمع کردن گوشه های عکس

دعای عظم البلاخارج از دیدقسمت اول
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic