تبلیغات
هم نام گلهای بهاری
آخرین مطالب
12:04 ق.ظ
54
نیمه شعبان


قال رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله:

كنت نائما لیلة النصف من شعبان، فأتانی جبرئیل علیه السلام فقال: یا محمّد أ تنام فی هذه اللّیلة؟ فقلت: یا جبرئیل و ما هذه اللّیلة؟ قال: هی لیلة النّصف من شعبان، قم یا محمّد فأقامنی ثمّ ذهب بی إلى البقیع ثمّ قال لی:

رسول خدا(صلی الله علیه وآله) :

در شب نیمه شعبان در خواب بودم که جبرئیل علیه سلام به نزدم آمد و فرمود : ای محمد آیا در این شب خوابیده ای؟! گفتم : مگر این شب چه شبی است؟ فرمود : شب نیمه شعبان بر خیز ای محمد!

پس بر خواستم با او به بقیع رفتم پس به من فرمود...............قال لی:

ارفع رأسك فإنّ هذه لیلة تفتح فیها أبواب السّماء، فیفتح فیها أبواب الرحمة، و باب الرّضوان، و باب المغفرة، و باب الفضل، و باب التوبة، و باب النعمة، و باب الجود، و باب الإحسان، یعتق اللّه فیها بعدد شعور النّعم و أصوافها، و یثبت اللّه فیها الاجال، و یقسم فیها الأرزاق من السّنة إلى السّنة، و ینزل ما یحدث فی السّنة كلّها.

به من فرمود:

سرت را بلند کن در این شب درهای آسمان باز  می شود ، درهای رحمت ، رضوان ، مغفرت ، فضل ، توبه ، نعمت ، احسان ، باز می شود ، در این شب خداوند به تعداد موها وپشمهای نعمتها (حیوانات) آزاد می کند در این شب اجلها (مرگ و میرها)را ثبت می کند و تقسیم می کند روزهای سالی تا سال دیگر و هر آنچه در این سال حادث می شود مقدر می فرماید. (چنین فضایلی را شما در شب های قدر هم شاهد هستیداین نشانه اهمیت شب نیمه شعبان است )


....فأحیها یا محمّد، و أمر أمّتك بإحیائها و التقرّب إلى اللّه تعالى بالعمل فیها فإنّها لیلة شریفة......یا محمّد إنّ اللّه تعالى یطّلع فی هذه اللیلة فیغفر لكلّ مؤمن قائم یصلّی و قاعد یسبّح و راكع و ساجد و ذاكر، و هی لیلة لا یدعو فیها داع إلّا استجیب له، و لا سائل إلّا أعطی، و لا مستغفر إلّا غفر له و لا تائب إلّا یتوب علیه، من حرم خیرها یا محمّد فقد حرم.(1)


پس این شب را احیا کن [بیدارباش]و به امت خود امر کن به احیای آن و تقرب به خدای تعالی با عمل در این شب عزیز....... ای محمد ! دراین شب خدای تعالی می بخشد هر مؤمنی را که به قیام به نماز و تسبیح و رکوع و سجود وذکر بگذراند، واین شبی است که در آن دعا نمی کند مگر آنکه مستجاب می شود استغفار و توبه نمی کند مگر آنکه بخشیده شده وتوبه او پذیرفته می شود محروم کسی است که از خیر این شب محروم بماند.


برخی از اعمال شب با فضیلت نیمه شعبان

1- ابن طاووس، على بن موسى، الإقبال بالأعمال الحسنة فیما یعمل مرة فى السنة (ط - الحدیثة)، 3جلد، ص 320، دفتر تبلیغات اسلامى - قم، چاپ: اول، 1376ش.
طبقه بندی: معصومین،
برچسب ها: نیمه شعبان احیا شب زنداری جبرئیل،
?