تبلیغات
هم نام گلهای بهاری
آخرین مطالب
06:00 ق.ظ
83
لقب امیر المومنین از چه وقت بطور رسمی به مولا علی (علیه سلام)اطلاق شد؟
سیزدهم ذی الحجه
ملقب شدن حضرت علی علیه سلام به امیر المؤمنین و سپردن ودایع الهی به امیر المؤمنین

آیا می دانید لقب امیر المومنین از چه وقت بطور رسمی به مولا علی (علیه سلام) اطلاق شد؟ اولین کسی که به او به این عنوان سلام کرد چه کسی بود؟ 

 


شاید ادعا شود که قبلاً هم این لقب مبارک برای شیر خدا حیدر کرار بکار رفته است بله امّا بعد سلام دادن این شخصیت بود که همه مسلمین مأمور شدند به مولا با این لقب سلام کنند.
در 13 یا 14 ذی الحجه بود که خدا برای مومنان امیر و رهبری انتخاب کرد و جبرئیل نازل شد و به حضرت علی علیه سلام این گونه سلام کرد:(( السلام علیک یا امیر المؤمنین ))
حضرت از پیامبر صلی الله علیه وآله سئوال کردندکه : صدا را می شنوم و کسی را نمی بینم؟!
پیامبر صلی الله علیه وآله فرودند:این جبرئیل است که از سوی خداوند تحقق آنچه به من وعده داده شده بود را آورده است.(1)
بعد پیامبر صلی الله علیه وآله به بزرگان اصحاب امر فرمودند که به حضرت علی علیه سلام به عنوان امیر المؤمنین سلام کنند که بعضی با رغبت وبعضی با اکراه سلام کردند . البته اطلاق امیر المؤمنین به آن حضرت در خاندان رسالت معمول بود شاهد آن را در حدیث شریف کسا می توانید ببینید که حضرت زهراء علیها سلام در این حدیث از این لقب استفاده کردند.
در حجه البلاغ(وداع) با این کار جبرئیل که از طرف خدا بود این کار همگانی شد و بر عموم مسلین واجب شد که علی علیه سلام را از آن روز به بعد با این لقب خطاب کنند.
این  لقب از ویژگی های خاص حضرت علی علیه سلام است و دیگر امامان معصوم هم از این که کسی آنها را  امیر المؤمنین خطاب کند نهی کرده اند 
شخصی نزد امام صادق علیه سلام آمد وبه ایشان گفت : السلام علیک یا امیر المؤمنین حضرت با شنیدن این کلام ایستاد و با ناراحتی فرمودند:((ساکت باش این لقب جز برای علی بن ابیطالب علیه سلام جایز نیست که خداوند او را به این لقب نامیده است واگر برای از آن حضرت بگویند و او شاد شود یا بپذیردقطعاً آن فرد مرتکب منافی عفت شده و این پذیرش و شادی او دلیل بر فسق و فحشای او است ))(2)
 (1) در این آدرس به شکل دیگر و کاملتر آمده

إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات‏/نویسنده: شیخ حر عاملى، محمد بن حسن‏/جلد: 3 /ص 167/ناشر: اعلمى‏/مكان چاپ: بیروت‏/سال چاپ: 1425 ق‏/نوبت چاپ: اول‏

(2) وسائل الشیعة/ شیخ حر عاملى، محمد بن حسن‏/محقق / مصحح: مؤسسة آل البیت علیهم السلام‏/ج14ص600/مؤسسة آل البیت علیهم السلام‏/ قم‏
طبقه بندی: معصومین،
برچسب ها: حجه البلاغ، جبرئیل، السلام علیک یا امیر المؤمنین،
?