تبلیغات
هم نام گلهای بهاری
  • مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن كه سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر كردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.(حضرت امام رضا علیه السلام)
  • پنهان كننده كار نیك [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشكاركننده كار بد سرافكنده است، و پنهان كننده كار بد آمرزیده است. (حضرت امام رضا علیه السلام)
  • قل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این كه ده خصلت را دارا باشد:1ـ از او امید خیر باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خیر اندك دیگرى را بسیار شمارد. 4ـ خیر بسیار خود را اندك شمارد. 5ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوبتر باشد. 8ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوبتر باشد. 9ـ گمنامى را از پرنامى خواهانتر باشد. 10ـ سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ به او گفته شد: چیست؟ فرمود: احدى را ننگرد جز این كه بگوید او از من بهتر و پرهیزكارتر است.(حضرت امام رضا علیه السلام)

با امام صادق علیه سلام تا کربلا4

 

9. پرهیز از نگاه به حرام

 «یَلْزَمُکَ أَنْ تَغُضَّ بَصَرَک‏»؛ لازم است که چشمانت را بپوشانی.

تمثیل

بازیكنان در طول بازی ممكن است دو نفر را فریب دهند یكی فریب داور و دومی فریب دروازبان می دانیم كه فریب دادن داور غیر قانونی است و مجازات دارد مجازاتهایی چون كارتهای زرد و قرمز یا جریمه های نقدی ، اما فریب دادن دروازبان نه تنها جرم نیست بلكه هنر است این هنر است كه بازیكن در ضربه پنالتی بكوشد با فریب دروازبان به گل برسد . در اسلام هم نگاه دو گونه است نگاهی كه گناه وجرم است ونگاهی كه طاعت و عبادت است موارد مختلف آن در رساله ها و كتابهای اخلاقی اعتقادی آمده است از جمله نگاه به چهره پدر و مادر ، به چهره و خانه عالم وخط قرآن ، عبادت است و نگاه به چهره نامحرمان یا اسناد محرمانه دیگران حرام و گناه است .

تمثیل2 : دفاع از وسط زمین

تیمی كه دفاع را از وسط زمین شروع می نماید پیروز است . برخی از تیمها دفاع را از هیجده قدم دروازه خود آغاز می نمایند كه بسیار بسیار دیر است و خطر گل خوردن فراوان می باشد . برای آلوده نشدن به گناهان ، تعلیم خداوند و پیامبران این است كه دفاع را از وسط زمین شروع نماییم . یعنی به برخی از گناهان حتی نزدیك نشویم . در قرآن كریم برای جلوگیری از آلودگی جنسی می فرماید : مردان و زنان مؤمن مراقب چشمها ونگاه های خود باشند .

قل للمومنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم . ( نور : 30 )

قل للمومنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن .( نور : 31)

ماخذ: فوتبال زندگی _ محمد فاتحی _ صفحه: 45-46-69-70

 حدیث:

حضرت امام صادق (علیه السلام)می فرماید: النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ وَ كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِیلَة (!)

 یعنی : " نگاه به مناظر شهوت انگیز ، تیر زهر آلودی از تیرهای شیطان است و چه بسا كه یك نگاه به نامحرم  سبب  حسرت  و اندوه طولانی خواهد "

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، النص، ص: 264

الإمامُ علیٌّ علیه السلام : إذا أبصَرَتِ العَینُ الشَّهوَةَ عَمِیَ القَلبُ عنِ العاقِبَةِ .

- امام علی علیه السلام : اگر چشم، شهوت بین شود، [دیده ]دل از عاقبت بینی كور گردد.

غرر الحكم و درر الكلم، ص: 286

داستان:

شهید حسن آقا رب پرست به خانم ها نگاه نمی کرد و از توجه به ابراز علاقه شان پرهیز می نمود.

 

دانشجو بودیم و با حسن یك اتاق اجاره كرده بودیم؛ در طبقه‌ی بالای خانه، آقایی با دو دختر جوانش زندگی می‌كرد. ما با او رفت و آمد داشتیم؛ اما خودش همیشه می‌گفت: حسن جلوی دخترهایم سرش را هم بلند نمی‌كند. «ببخشید آقا! می‌شه كمك كنید این ساك‌ها را ببرم خانه»؟ حسن بدون این كه به دختر نگاه كند، خریدهایش را تا در خانه برایش برد؛ خواست خداحافظی كند كه دختر گفت: من رو نشناختی؟ حسن جواب داد: نه. و من دختر همسایه‌تان هستم.» حسن باز هم نگاه نكرد و گفت: ببخشید خواهر كه نشناختم». یكی از دخترهای محله به بهانه‌ی دیدن دوستش آمده بود ساختمان ما و یك نامه از زیر در واحد ما انداخت تو. نامه را برداشتم و نشان حسن دادم. او گفت: در این را باز نكن این نامه‌ی شیطان است. گفتم: لااقل بخون ببین چی نوشته. جواب داد: گفتم كه نامه‌ی شیطانه خودم باز كردم و خواندم. برای حسن نوشته بود: من سه سال است كه به شما علاقه‌مندم اما شما حتی یك بار هم سرتان را بالا نگرفته‌اید كه به من نگاه كنید.و من شما را حتی در آن دنیا هم نمی‌بخشم». وقتی برای حسن هم خواندم، گفت: من هنوز همسر مورد علاقه‌ام رو پیدا نكرده‌ام. هر وقت به این مرحله از زندگی برسم، حتماً ازدواج می‌كنم و سال بعد در شیراز، با خواهر یوسف كلاهدوز كه با هم همدوره بودند، ازدواج كرد   

ماخذ: مجله ی پرسمان، شماره ی 30، اسفند 83-      صفحه: 3

عنوان داستان: روابط زن و مرد ص 619 تا 21

 

شأن نزول آیه ی حجاب، زخمی شدن صورت جوانی پس از مشاهده ی یك زن بود.

 

شأن نزول: سوره ی نور، آیه ی 30-31

در كتاب كافی در شأن نزول نخستین آیه از آیات فوق از امام باقر (ع) چنین نقل شده است كه جوانی از انصار در مسیر خود با زنی روبرو شد- و در آنروز زنان مقنعه خود را در پشت گوش ها قرار می دادند-( و طبعاً گردن و مقداری از سینه آنها نمایان می شد) چهره آن زن نظر آن جوان را به خود جلب كرد. و چشم خود را به او دوخت هنگامی كه زن گذشت جوان همچنان با چشمان خود او را بدرقه می كرد در حالی كه راه خود را ادامه می داد تا اینكه وارد كوچه تنگی شد و باز همچنان به پشت سر خود نگاه می كرد ناگهان صورتش به دیوار خورد و تیزی استخوان یا قطعه شیشه ای كه در دیوار بود صورتش را شكافت! هنگامی كه زن گذشت جوان به خود آمد و دید خون از صورتش جاری است و به لباس و سینه اش ریخته! ( سخت ناراحت شد) با خود گفت به خدا سوگند من خدمت پیامبر می روم و این ماجرا را بازگو می كنم هنگامی كه چشم رسول خدا (ص) به او افتاد فرمود چه شده است؟ و جوان ماجرا را نقل كرد در این هنگام جبرئیل، پیك وحی خدا نازل شد و آیه ی فوق را آورد

ماخذ: تفسیر نمونه-مكارم      جلد: 14 صفحه: 436-435

عنوان داستان: داستان معنوی ص 3194 الی 95

شعر:

چشم اگر پوشیده باشد، دل نمی گردد سیاه

بیشتر، تاریكی این خانه از دام است و بس

   ماخذ: صائب تبریزی

 

زائری که قرار است چشمش به جمال مرقد مطهر حسین بن علی (ع) روشن شود، باید در طول سفر مراقب چشمان خویش باشد تا مبادا به حرام بیفتد که مراقبه نکردن از نگاه حرام، آن حال خوش معنوی را از زائر خواهد گرفت.

 

10. کمک به نیازمندان در سفر

 «یَلْزَمُکَ أَنْ تَعُودَ إِلَى أَهْلِ الْحَاجَةِ مِنْ إِخْوَانِکَ إِذَا رَأَیْتَ مُنْقَطِعاً وَ الْمُوَاسَاة»؛ لازم است که مراقب همراهان حاجت مند بوده و با آنان همراهی کنی.

 

 

در مراسم پیاده‌روی اربعین که خیل مشتاقان حضور دارند و خدام زائر الحسین (ع) بدون منت و با افتخار کارگشایی دارند، چه زیباست که زائرین نیز در این امر عظیم سهیم باشد و مراقب بزرگ‌ترها، مسن‌ترها، و افرد محتاج به کمک باشند و از آنان دستگیری نمایند، که سیدالشهداء (ع) در این زمینه فرمودند: «وَ مَنْ نَفَّسَ کُرْبَةَ مُؤْمِنٍ فَرَّجَ‏ اللَّهُ‏ عَنْهُ‏ کُرَبَ‏ الدُّنْیَا؛ هر کس اندوهی را از دل یکی از اهل ایمان بزداید، خداوند متعال غصه‌های دنیا و آخرت او را از میان بر می‌دارد. [مشکلاتش را حل خواهد کرد]».

 

 

11. تقیه

 «وَ یَلْزَمُکَ التَّقِیَّةُ الَّتِی قِوَامُ دِینِکَ بِهَا»؛ و بر تو لازم است تقیه‌ای که موجب قوام دینت است را رعایت کنی.

 

 

علی رغم تلاش دشمن بر تفرقه و جدایی بین امت اسلامی، حفظ وحدت و انسجام از توصیه‌های دیگر حضرت است، و بر همین اساس باید از هر نوع کاری، که به این وحدت آسیب می زند، مانند مطرح کردن اختلافات مذهبی، توهین به بزرگان یکدیگر و القاء شبهات و... به شدت خودداری شود.

12. ترک گناهان

 «الْوَرَعُ عَمَّا نُهِیتَ عَنْه‏»؛ و از آنچه نهى شده‌اى، پارسایى بورزى.

 تمثیل:

عصا، مادرزاد عصا نبود. شاخه اى بود سبز و 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : چهارشنبه 26 آبان 1395 05:00 ق.ظ | نویسنده : حمید رضا منتظر

با امام صادق علیه سلام تا کربلا3

 

7. صلوات فرستادن

 «الصَّلَاةُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد»؛ درود بر محمّد (ص) و خاندانش.

 ((تمثیلی درباره آثار صلوات))

عارف بالله مرحوم دولابی:

* زنبوردارها شبهای جمعه كنار كندو كُندُر دود می كنند تا زنبورها قوّت بگیرند و روز جمعه به نقاط دوردست پرواز كنند و شهد گل بیشتری همراه بیاورند. مؤمنین مثل زنبور عسل و صلوات در سیر آنها مثل دود كُندُر است كه به آنها قوّت می دهد.

ماخذ: مصباح الهدی_ مهدی طیب_ جلد: 1 صفحه: 273

 

 

صلوات فرستادن ذکر بسیار مبارک و با عظمتی است که بر زبان آوردن آن در همه احوال و زمان‌ها دارای ثواب است و در این سفر که زائرین برای زنده نگه داشتن نام اهل بیت علیهم‌السلام، گام بر می‌دارند، زیبنده است که مترنّم به این ذکر باشند.

شعر

آنان که به باغ معرفت رو کردند

جان را به گلاب عشق خوشبو کردند

در محضر گل، چون مشرف گشتند

ذکر صلوات، هدیه بر او کردند

طعم صلوات

یک روز که پیغمبر، از گرمی تابستان

همراه علی می‌رفت، در سایه نخلستان

دیدند که زنبوری، از لانه خود پر زد

آهسته فرود آمد، بر دامن پیغمبر

بوسید عبایش را، روی قدمش پر زد

پیغمبر از او پرسید:آهسته بگو جانم

طعم عسلت از چیست؟ هرچند که می‌دانم

زنبور جوابش داد، چون نام تو می‌گویم

گل می‌کند از نامت، صد غنچه به کندویم

تا نام تو را هر شب چون گل به بغل دارم

هر صبح که برخیزم در سینه عسل دارم

از قند و شکر بهتر، خوشتر ز نبات است این

طعم عسل از من نیست طعم صلوات است این

ماخذ: گنجینه حكمت 2 - نادعلی صالحی

داستان

یک نظامی آمریکایی که پس از توهین به اعتقادات مسلمانان همسفرش ، در تصادف، آسیب مرگباری دیده بود،

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه شنبه 25 آبان 1395 05:00 ق.ظ | نویسنده : حمید رضا منتظر

با امام صادق علیه سلام تا کربلا2

 4. پاکیزگی لباس

 «نَظَافَةُ الثِّیَاب»؛ پاکیزگی لباس.

 از آن جا که حالت روحی و جسمی، ظاهر و باطن در یکدیگر تأثیر متقابل دارند، حضرت نکته‌ای را در مورد وضعیت ظاهری مبنی بر پاکیزگی لباس زائر تذکر می‌دهند که لباس تمیز و وضع ظاهری زائر در پدید آمدن حال مناسب روحی و ایجاد نشاط معنوی تاثیرگذار است. به علاوه، بخشی از حرمت‌گذاری به شخصیتی که به دیدارش می‌رویم، در آراستگی ظاهر و مرتب بودن لباس جلوه می‌کند، بر همین اساس به پاکیزگی لباس توصیه شده است.

 

5. غسل پیش از آمدن به مرقد امام حسین (ع)

 «الْغُسْلُ قَبْلَ أَنْ تَأْتِیَ الْحَائِر»؛ غسل قبل از آن‌که وارد حائر شوی.

 

طهارت روحی شرط ارتباط با پاکدلان و پاک جانان و حضور در اماکن مقدس است، لذا یکی از آداب این سفر، که قبل از ورود به حرم توصیه می شود، غسل زیارت است. شخصی از امام صادق (ع) سوال کرد منظور از آیه: «خُذُوا زینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِد؛ زیورهاى خود را در مقام هر عبادت به خود برگیرید»، چیست؟ حضرت فرمودند: «الْغُسْلُ‏ عِنْدَ لِقَاءِ کُلِ‏ إِمَامٍ‏»؛ مراد غسل نمودن هنگام ملاقات امام است.

زائر به برکت این غسل، کسب طهارت، معنویت و نورانیت می کند، شاهد بر این مطلب دعایی است که امام صادق (ع) هنگام غسل زیارت توصیه فرموده اند: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ لِی نُوراً وَ طَهُوراً وَ حِرْزاً وَ شِفَاءً مِنْ کُلِّ دَاءٍ وَ آفَةٍ وَ عَاهَةٍ اللَّهُمَ‏ طَهِّرْ بِهِ‏ قَلْبِی‏ وَ اشْرَحْ‏ بِهِ‏ صَدْرِی‏ وَ سَهِّلْ‏ بِهِ‏ أَمْرِی؛ به نام خدا، و به کمک خدا، خدایا آن را قرار ده روشنى و پاک کننده و نگه دارنده، و شفاى از هر درد و بیمارى و آفت و آسیب، خدایا دلم را با آن پاک کن، و سینه ام را بگشاى، و کارم را با ان آسان گردان».

 

6. بسیار نماز خواندن

 «کَثْرَةُ الصَّلَاة»؛ بسیار نمازگزاردن.

 نماز از عالى‌ترین نمونه‌هاى معنوى پیوند با خدا و برترین جلوه‌هاى ذکر خدا است و امام حسین (ع) از اقامه کنندگان نماز است، هم چنان که در زیارت نامه ایشان آمده است: «أَشْهَدُ أَنَّکَ‏ قَدْ أَقَمْتَ‏ الصَّلَاةَ وَ آتَیْتَ الزَّکَاةَ؛ گواهى مى دهم که تو برپادارنده نماز و دهنده زکات هستى»، نماز در حادثه عاشورا جلوه خاصی داشت، از نمازهای سید الشهداء (ع) و اصحابش در شب عاشورا، از نماز اول وقت حضرت در ظهر عاشورا، گرفته تا نمازهای شب حضرت زینب (س) در حالت اسارت و...

لذا یکی از شاخصه‌های شیعه واقعی و عاشق امام حسین (ع) اهمیت به نماز است و بر همین اساس نباید از نماز اول وقت و نوافل شب در سحرگاهان غافل ماند.

چند نکته  مهم:


ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 24 آبان 1395 05:00 ق.ظ | نویسنده : حمید رضا منتظر

با امام صادق علیه سلام تا کربلا1

بسم الله الرحمن الرحیم

 

15توصیه امام صادق(ع) برای پیاده‌روی اربعین

 

رفتار نیکو با همراهان، کم‌گویی، فراوان به یاد خدا بودن، صلوات فرستادن،‌ کمک به نیازمندان در سفر، از جمله مواردی است که امام صادق(ع) در آداب پیاده‌روی اربعین بیان فرموده است.پیاده‌روی در مراسم اربعین یک توفیق عظیم و وصف ناپذیر است که برای بهره‌وری بیشتر از این سفر معنوی لازم است تا زائرین آدابی را رعایت کنند.توفیق رفتن به زیارت سید و سالار شهیدان در مراسم اربعین آن هم با پای پیاده، شامل عاشقان شوریده حالی می‌شود که با شیدایی خاص خود این سفر عشق را در می‌نوردند تا نهایتا کام تشنه خویش را با وصال به معشوق سیراب کنند. این سفر عشق را آدابی نورانی است که امام صادق(ع) در ضمن حدیثی به آنها اشاره می‌فرماید که در ادامه می‌خوانیم:

1. رفتار نیکو با همراهان

 «حُسْنُ الصَّحَابَةِ لِمَنْ یَصْحَبُک»؛‏ خوش‌رفتاری با همراهان.

توجه به ارزش‌هاى اخلاقىِ اسلام در سفر زیارتی، این مسافرت معنوی را بسیار شیرین و جاذبه‌دار می‌کند. یکی از این ارزش‌های اخلاقی که رعایت آن پسندیده است؛ رفتار نیکو با همراهان است. انسان باید به هم سفر خویش به دید زائر امام نگاه کند و نهایت احترام، ادب، مهربانی، خوش خلقی، و تواضع را داشته باشد و اگر احیانا در طول سفر بر اثر محدودیت امکانات، ازدحام جمعیت، خستگی راه یا بیماری، با بدخلقی او مواجه شد، با سعه صدر و مدارا آن را مدیریت کند.

 

 

2. کم‌گویی

 «قِلَّةُ الْکَلَامِ إِلَّا بِخَیْر»؛ کم‌گویى، جز به نیکى.

 پرحرفی و بیش از حد صحبت کردن، خصوصاً در مکان هایی که در طول سفر برای استراحت عمومی تعبیه شده، علاوه بر آن که موجب اذیت اطرافیان می‌شود آفتی است که ناخودآگاه انسان را در ورطه هلاکت و سقوط می افکند و باعث می شود انسان به گناهانی مانند دروغ، غیبت، تهمت، سخن چینی و... مبتلا شود، لذا شایسته است که به مقدار ضرورت سخن گفته شود تا از مفاسد پرحرفی در امان بود.

 

 

3. فراوان به یاد خدا بودن

 «کَثْرَةُ ذِکْرِ الله»؛ بسیاری یاد خدا.

 در اسلام برای عباداتی مانند نماز، روزه، حج و... محدودیت‌هایی زمانی، مکانی، کمّی و کیفی وجود دارد و تنها ذکر خداست که نه تنها محدودیت ندارد بلکه توصیه به کثرت آن نیز شده است: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثیراً؛ اى کسانى که ایمان آورده‌اید ذکر حق و یاد خدا (به دل و زبان) بسیار کنید». بر همین اساس توصیه می‌شود برای آمادگی پیدا کردن حضور در پیشگاه معصوم و کسب حال معنوی، ذکر و یاد خدا را داشته باشیم که آثار سازنده روحى و اخلاقى فراوانى به جای می‌گذارد، و زائرین به راحتی می‌توانند با برنامه‌ریزی مشخص و همراه داشتن یک صلوات شمار ساده، اذکار فراوانی را در این سفر معنوی انجام دهند.

آیه:

یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذْكُرُو اللهَ ذِكْراً كَثِیراً. ای اهل ایمان: خدا را بسیار یاد كنید.

(س احزاب، 41)

وَ لَا تَكُونُواْ كَالَّذِینَ نَسُواْاللهََ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُولَئِكَ هُمُ الفَاسِقُونَ(حشر19)

و همچون كسانی نباشید كه خدا را فراموش كردند و خدا نیز آنها را به " خود فراموشی" گرفتار كرد؛ آنها فاسقانند.

 

 شعر:

دنیا بقا ندارد، با كس وفا ندارد

خواهید ار بقا را، خوانید با وفا را

ماخذ: دیوان علامه حسن‌زاده آملی

با تو باشم، وسعت دل بگذرد از عرش هم

بی تو باشم، هر دو عالم یك قفس باشد مرا

ماخذ: كلیات اشعار فیض كاشانی

 

تاریخ ارسال : شنبه 22 آبان 1395 11:20 ق.ظ | نویسنده : حمید رضا منتظر
کل صفحات :2
1
2

درباره ما

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
به وبلاگ هم نام گلهای بهاری خوش آمدید
دوستان نام این وب را از کتاب زیبایی که در مورد
پیامبر رحمت حضرت رسول اکرم (صل الله علیه و آله)
نوشته شده گرفتیم درپایان مقدم همه عزیزان را گرامی
می داریم امیدواریم در باز دید خود از نظرات ارزشمندتان
ما را بهرمند فرمایید
با تشکر وآرزوی سلامتی وشادکامی برای شما
هم نام گلهای بهاری

ali110mahdvy@gmail.com

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ. وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ. وَالْعَنْ أعْداءَهُم أجْمَعِینَ.